Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty, jako lider lewicy, to jedna z najważniejszych osób na polskiej scenie politycznej. Aktywnością społeczną wykazywał się już w okresie studenckim. Przeszedł drogę od działacza akademickiego i członka PZPR do lidera SLD – głównej polskiej partii o lewicowym charakterze. Był też jednym z inicjatorów konsolidacji ugrupowań na tej stronie sceny politycznej. Tym samym stał się współtwórcą Nowej Lewicy – stronnictwa o socjaldemokratycznym, proekologicznym, antyklerykalnym i feministycznym charakterze.

Młodość i polityka – od Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, przez PZPR do członkostwa w SLD

Włodzimierz Czarzasty urodził się w Warszawie w dniu 3 maja 1960 roku. Już jako student Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW – w latach osiemdziesiątych – uczestniczył w życiu publicznym, działając jako przewodniczący Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz wiceprzewodniczący Rady Okręgowej ZSP i wiceprzewodniczący ZSP.

Jeszcze w 1983 roku Włodzimierz Czarzasty zdecydował się wstąpić do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jej członkiem pozostawał do 1990 roku. Po przemianach ustrojowych związał się z Ruchem Obywatelskim Akcja Demokratyczna oraz ze Stowarzyszeniem “Ordynacka” (od 2006 do 2017 roku, gdy zastąpił go Marian Kubalica, pełnił funkcję przewodniczącego).

Prowadził również działalność biznesową w obszarze mediów i branży wydawniczej. Jeszcze w okresie studiów był dyrektorem Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art. Doświadczenie na tej pozycji przydało mu się później, gdy działał jako prezes oficyny wydawniczej Muza, a także w czasie prowadzenia wydawnictwa Wilga, którego był współwłaścicielem. W swojej karierze zawodowej pełnił również funkcje członka rad nadzorczych spółki Euromedia oraz Polskiego Radia.

Czarzasty był blisko ogólnopolskiej polityki od wielu lat. Pierwszy raz do Sejmu starał się dostać już w 1997 r., startując z list SLD. W 1999 roku został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z tej funkcji ustąpił na kilka miesięcy przed upływem kadencji w 2005 roku. Nie był jednak członkiem partii. Stał się nim dopiero w 2010 roku.

Lider i reformator lewicy – przewodniczący SLD i współtwórca Nowej Lewicy

Włodzimierz Czarzasty dość szybko zyskał na znaczeniu w partii, stając się liderem mazowieckich struktur SLD. Po sześciu latach funkcjonowania w ugrupowaniu wybrano go na przewodniczącego całego stronnictwa. W wyborach partyjnych pokonał Jerzego Wenderlicha.

Czarzasty przejął władzę w partii w trudnym momencie dla lewicy. W 2015 roku odbyły się wybory parlamentarne. Utworzony wówczas koalicyjny komitet, w którego skład weszło SLD, nie uzyskał wymaganej liczby głosów, aby przekroczyć próg wyborczy. W efekcie lewica nie dostała się do Sejmu, a dotychczasowy lider, Leszek Miller, musiał oddać przywództwo w SLD.

Zadanie, którego podjął się Czarzasty, nie było zatem łatwe. Musiał on zagwarantować istnienie partii, która nie miała już realnego wpływu na stanowione prawo. Miał też zapewnić jej powrót do Sejmu, co zresztą skończyło się sukcesem. W 2019 roku Czarzasty sam stał się posłem (wkrótce wybranym na wicemarszałka Sejmu) i wprowadził – oprócz siebie – 48 innych posłów lewicy do parlamentu.

Warto podkreślić, że Czarzasty był jednym z głównych zwolenników konsolidacji lewicowych partii. W efekcie to za jego przewodnictwa w SLD doszło do połączenia się tej partii z Wiosną, czyli ugrupowaniem Roberta Biedronia. Dzięki temu w 2021 roku powstała Nowa Lewica – stronnictwo polityczne o centrolewicowym charakterze, którego Czarzasty stał się współprzewodniczącym.

Afera Rywina a Włodzimierz Czarzasty – kontrowersje wokół grupy trzymającej władzę

Mimo że Włodzimierz Czarzasty przez lata był prominentnym działaczem lewicy, nie należał do najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskiej scenie politycznej. Zmieniło się to wraz z tzw. aferą Rywina, czyli jednym z największych i najbardziej tajemniczych skandali korupcyjnych w historii III RP. Efektem afery było stworzenie komisji śledczej do wyjaśnienia sprawy.

Prace sejmowej komisji śledczej zakończyły się stworzeniem kilku różnych raportów. W jednym z nich – autorstwa Zbigniewa Ziobry – został wymieniony właśnie Włodzimierz Czarzasty. Miał on być jedną z osób tworzących tzw. grupę trzymającą władzę.

To na tę grupę miał powoływać się Lew Rywin, składając propozycję korupcyjną przedstawicielom spółki medialnej Agora (w zamian miały być przeprowadzone korzystne dla przedsiębiorstwa zmiany w prawie). Grupę mieli także tworzyć: Leszek Miller, Lech Nikolski, Robert Kwiatkowski, Aleksandra Jakubowska, a być może także inne osoby.

Ostatecznie tożsamość członków grupy trzymającej władzę nigdy nie została dostatecznie dobrze zbadania i udowodniona. Włodzimierzowi Czarzastemu z tą sprawą nie przedstawiono żadnych zarzutów ze strony prokuratury, ale kontrowersje z nią związane jeszcze długo towarzyszyły temu politykowi.

Czarzasty wywołał jednak w czasie swojej kariery politycznej więcej kontrowersji. Jako przewodniczący SLD miał sprawować władzę w sposób autorytarny. Miał nie zważać na zdanie innych członków partii i – według krytyków – działać na jej szkodę (co było związane z jego dążeniem do połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z partią Wiosna).

Ze sporym oburzeniem spotkały się także słowa, które Czarzasty miał skierować w rozmowie do wicemarszałkini Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej w 2021 roku o tym, że „jak nie przestanie łazić po mediach”, „to ją odstrzeli”. Wypowiedź ta nie została dobrze przyjęta przez opinię publiczną, a sam Czarzasty unikał przeprosin i nie przyznawał się do agresywnego języka. Trzeba jednak przyznać, że polityk ten słynie z ciętego języka i wyrazistego sposobu wypowiedzi.

Włodzimierz Czarzasty – polityk z sercem po lewej stronie

Kontrowersje nie zmieniają jednak faktu, iż Włodzimierz Czarzasty to polityk działający sprawnie i konsekwentnie. Pragnie, aby lewica była na scenie politycznej skutecznym liderem w walce o równość społeczną i prawa pracownicze. Sprzeciwia się nierównościom społecznym i rosnącej polaryzacji. Chce, aby lewicowa partia na pierwszym miejscu stawiała osoby wykluczone i zaniedbywane przez system.

Czarzasty jest ważnym aktorem na polskiej scenie politycznej. Lata działalności publicznej i społecznej dały mu rozpoznawalność, a prestiżu dodaje mu pozycja lidera lewicy, przyciągając uwagę mediów i opinii publicznej. Ma ogromną rolę w kwestii jednoczenia lewicowych frakcji i budowaniu silnej lewicy na polskiej scenie politycznej.

W życiu prywatnym Włodzimierz Czarzasty ma żonę i dwójkę dzieci. Ma też brata. Jest członkiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a jego hobby jest ornitologia.

Źródła:

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/posel.xsp?id=055&type=A
https://sejm.gov.pl/wicemarszalkowie9.nsf/bio.xsp?id=055
https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Czarzasty
https://mamprawowiedziec.pl/polityk/50768_wlodzimierz_czarzasty
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska Lewica, Postacie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.