Ważniejsze skutki niskich wynagrodzeń za pracę

WAŻNIEJSZE SKUTKI NISKICH WYNAGRODZEŃ ZA PRACĘ (PRZYKŁADY)

1. EMIGRACJA. ZAROBKOWA.

Polskę opuszczają nie tylko doświadczeni specjaliści i najbardziej aktywni, wykształceni młodzi ludzie, ale także przysłowiowi „hydraulicy”, bez których nie może normalnie funkcjonować żadna współczesna społeczność. Młodzi nie widzą szansy na zakup mieszkania, założenie rodziny i zapewnienie jej standardu uznawanego powszechnie za wystarczający. Ojcowie rodzin dopiero za granicą czują się dowartościowani, bo widzą, że docenia się ich wiedzę, fachowość, kreatywność i bezcenne doświadczenie. 

2. ZWIĘKSZANIE BEZROBOCIA.

Jeżeli wynagrodzenie za pracę jednej osoby nie wystarcza na utrzymanie rodziny, to z każdej takiej rodziny kolejna osoba poszukuje pracy. Kobiety zamiast prawa mają obowiązek pracy, wymuszony fatalnym systemem wynagrodzeń (nie tylko minimalnych). System ten – tak, jak to było przed 1989 rokiem – oparty jest na wirtualnych wskaźnikach, całkowicie oderwanych od kosztów utrzymania.

3. BRAK MOTYWACJI DO PODEJMOWANIA PRACY.

Stała praca zajmuje pracownikowi praktycznie (z dojazdami) co najmniej dziesięć godzin dziennie. Ponieważ praca za minimalną płacę nie zapewnia dochodów nawet na wegetację rodziny na poziomie minimum egzystencji, dlatego też bardziej „opłaca się” korzystać z pomocy społecznej i mieć czas na organizowanie dorywczego źródła dochodu (np. zbieranie runa leśnego, złomu, pomoc przy żniwach, pilnowanie samochodów na parkingach itp). Dochody tego typu nie mają jednak wpływu na wysokość emerytury, bo nikt z pracujących dorywczo nie odprowadza obowiązkowych składek, ani nie płaci podatków. Wszyscy na tym tracimy obecnie, a w przyszłości stratę boleśnie odczują tacy „bezrobotni”.

4. WZRASTAJĄCE ZADŁUŻENIE RODZIN.

Lukę w budżetach rodzinnych wypełnia się łatwo dostępnymi kredytami konsumenckimi. Jest to zło konieczne, bo minimalne dochody z pracy (netto) są na poziomie niższym od minimum egzystencji ustalonym dla rodziny pracowniczej. Nachalnie reklamowane, powszechnie dostępne karty „debetowe” i inne formy kredytów stawiają do dyspozycji Polaków dodatkową pulę pieniędzy, która pozwala im przeżyć. Politycy nazywają tę sytuację „życiem ponad stan” i nie troszczą się o przywrócenie wynagrodzeniom wartości pokrywającej koszty utrzymania. Zadłużenie Polaków sprzyja supermarketom i innym dużym sklepom, gdzie można płacić kartami. Korzystają też banki (głównie zagraniczne), które rygorystycznie egzekwują pożyczone pieniądze i lichwiarskie odsetki.

5. NISKIE DOCHODY SKARBU PAŃSTWA, ZUS I NFZ.

Przedstawiciele pracodawców zamiast stymulować racjonalizację podatków oraz obowiązkowych składek, dołączają do grona tych ekonomistów, którzy w podwyżkach płac widzą same zagrożenia. Dawniej straszyli „nawisem inflacyjnym”, a dzisiaj lobbują za utrzymaniem niskich płac, aby uwolnić pracodawców od wprowadzania nowych technologii oraz wydajniejszej organizacji pracy i w ten sposób utrzymać „konkurencyjność” polskich produktów bez żadnego wysiłku, czyli kosztem rodzin pracowniczych. Skutkiem ubocznym jest jednak obniżanie dochodów Skarbu Państwa oraz ZUS i NFZ, bo podatki i składki płacone są od rażąco niskich wynagrodzeń.

 

6. STŁUMIONY ROZWÓJ GOSPODARCZY.

W obecnych czasach, kiedy nowoczesne technologie pozwalają bez większego problemu zwiększać produkcję, rozwój gospodarki zależy głównie od popytu na towary i usługi, czyli od tego ile wszyscy mogą kupować, a nie od tego ile nieliczni mają na kontach bankowych. W tym kontekście można znane hasło Prezydenta Clintona zmodyfikować tak, aby zawierało najbardziej humanitarne wyzwanie (adresowane nie tylko do pracodawców) PRACOWNIK NIE SAMYM CHLEBEM ŻYJE – GŁUPCZE !!!

7.. NIEPOKOJE I PATOLOGIE SPOŁECZNE.

Ubóstwo jest jedną z głównych przyczyn nie tylko strajków i innych desperackich akcji protestacyjnych ale także wielu patologii w życiu społecznym, które wywołane są nędzą i brakiem nadziei na poprawę istniejącej sytuacji. Najbardziej żenujący jest fakt, że zjawiska tego rodzaju spotykamy nie tylko wśród bezrobotnych, ale także pośród rodzin pracowniczych. Jest to skutek wypaczenia elementarnej funkcji płac. Minimalne wynagrodzenie za pracę nie zawsze wystarcza nawet na własne utrzymanie pracownika – jak stwierdzono w ocenie funkcjonowania ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (w roku 2006). Przestało być legalnym i uczciwym sposobem pozyskiwania środków na utrzymanie rodziny i przybrało formę niegodnej pracownika jałmużny. Pomimo tak jednoznacznej krytyki skutków funkcjonowania ustawy, Sejm V kadencji utrzymał ją w mocy na wniosek ówczesnego Rządu. Nadal ustala się wysokość minimalnej płacy w całkowitym oderwaniu od kosztów utrzymania rodziny pracowniczej, a ostatnio nawet bez uwzględnienia stanowiska Komisji Trójstronnej.

————————————————–

Henryk Lewandowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekonomia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Ważniejsze skutki niskich wynagrodzeń za pracę

  1. Jeszcze jeden skutek to wzrost zachorowalności społeczeństwa na choroby, których przyczyną jest brak środków na wyżywienie, czyli choroby z niedoboru białka i nadmiaru węglowodanów na talerzu oraz w konsekwencji wzrost przedwczesnej umieralności współobywateli – http://www.stachurska.eu/?p=2712

  2. obserwator pisze:

    Dzisiaj krajowa rada adwokacka podała jakie prawo obowiązywać bedzie od 26 stycznia w sprawie ACTA. Za pobranie filmu z np: torrenty grozi kara do 3 lat wiezienia za udostepnienie tego pliku czyli tzw seedowanie bo jest to nazwane rozpowszechnianiem do lat 5 jednak sądy będą mogły odstąpić od aresztu jeśli zapłacimy kare za nielegalne pobranie z sieci filmów czy muzyki{PIRACTWO}. Za pobranie 1 pliku muzyki kara 3 złotych za film 8 złotych + koszty sądowe. W sumie nie jest to duża kwota lecz policząc ile filmów i muzyki ściągamy w miesiącu suma mała nie będzie.Jak zwykle rząd jnformuje nas dzien przed wejciem prawa w zycie.Ciekawe kiedy usłyszymy w mediach a raczej szybciej dowiemy sie z internetu o pierwszych przypadkach aresztowań kub karania grzywną. Pozdrawiam /skopiuj ten komentarz i dodaj gdzie się da by każdy mógł się dowiedzieć jaka jest prawda/ UWAGA! Porozumienie ACTA nie tylko wprowadza cenzurę internetu jaka dotychczas była tylko w Chinach i daje rządowi i korporacjom możliwość zatrzymania i uciszenia bez dowodów każdego kto jest dla nich niewygodny. To porozumienie zakazuje wszystkich zamienników markowych produktów. Np. nie będzie zamienników drogich części samochodowych, tonerów do drukarek, ubrań i wielu innych… pomyślcie o ile pieniędzy więcej będzie trzeba przez to wydać, a to dopiero początek. Nie będzie też zamienników drogich leków (płać kupę kasy korporacjom albo umieraj). A najgorsza jest ochrona patentów na organizmy genetycznie modyfikowane (obecnie większość kukurydzy, soi, a także świń jest genetycznie modyfikowana). Wkrótce korporacje doprowadzą do wyginięcia naturalnych upraw (pyłki roślin genetycznie modyfikowanych przenoszą się na uprawy naturalne i mieszają z nimi swoje geny, w ten sposób rolnik, który nawet nie chciał siać GMO ma już takie rośliny na swoim polu i musi płacić korporacjom za licencje). W ten sposób w ciągu kilku lat korporacje przejmą kontrolę nad wszystkimi uprawami, a potem będą mogły dowolnie podnosić ceny nasion (przez ACTA rolnik traci prawo zatrzymania części nasion na następny wysiew). Domyślacie się już co się wtedy stanie…? Zapamiętajcie datę 26 lutego 2012, bo to początek nowej epoki. Witamy w NWO! /skopiuj ten komentarz i dodaj gdzie się da by każdy mógł się dowiedzieć jaka jest prawda/ ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz.U. z 2003 r. Nr 57, poz. 507). Rozdział 8, Art. 63. 1. Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod REFERENDUM z INICJATYWY OBYWATELI, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum. A więc zbieramy podpisy pod referendum. To MY zadecydujemy o ACTA a nie rząd.

  3. obserwator pisze:

    Niedługo za talerz zupy będziemy pracować. Dzisiaj krajowa rada adwokacka podała jakie prawo obowiązywać bedzie od 26 stycznia w sprawie ACTA. Za pobranie filmu z np: torrenty grozi kara do 3 lat wiezienia za udostepnienie tego pliku czyli tzw seedowanie bo jest to nazwane rozpowszechnianiem do lat 5 jednak sądy będą mogły odstąpić od aresztu jeśli zapłacimy kare za nielegalne pobranie z sieci filmów czy muzyki{PIRACTWO}. Za pobranie 1 pliku muzyki kara 3 złotych za film 8 złotych + koszty sądowe. W sumie nie jest to duża kwota lecz policząc ile filmów i muzyki ściągamy w miesiącu suma mała nie będzie.Jak zwykle rząd jnformuje nas dzien przed wejciem prawa w zycie.Ciekawe kiedy usłyszymy w mediach a raczej szybciej dowiemy sie z internetu o pierwszych przypadkach aresztowań kub karania grzywną. Pozdrawiam /skopiuj ten komentarz i dodaj gdzie się da by każdy mógł się dowiedzieć jaka jest prawda/ UWAGA! Porozumienie ACTA nie tylko wprowadza cenzurę internetu jaka dotychczas była tylko w Chinach i daje rządowi i korporacjom możliwość zatrzymania i uciszenia bez dowodów każdego kto jest dla nich niewygodny. To porozumienie zakazuje wszystkich zamienników markowych produktów. Np. nie będzie zamienników drogich części samochodowych, tonerów do drukarek, ubrań i wielu innych… pomyślcie o ile pieniędzy więcej będzie trzeba przez to wydać, a to dopiero początek. Nie będzie też zamienników drogich leków (płać kupę kasy korporacjom albo umieraj). A najgorsza jest ochrona patentów na organizmy genetycznie modyfikowane (obecnie większość kukurydzy, soi, a także świń jest genetycznie modyfikowana). Wkrótce korporacje doprowadzą do wyginięcia naturalnych upraw (pyłki roślin genetycznie modyfikowanych przenoszą się na uprawy naturalne i mieszają z nimi swoje geny, w ten sposób rolnik, który nawet nie chciał siać GMO ma już takie rośliny na swoim polu i musi płacić korporacjom za licencje). W ten sposób w ciągu kilku lat korporacje przejmą kontrolę nad wszystkimi uprawami, a potem będą mogły dowolnie podnosić ceny nasion (przez ACTA rolnik traci prawo zatrzymania części nasion na następny wysiew). Domyślacie się już co się wtedy stanie…? Zapamiętajcie datę 26 lutego 2012, bo to początek nowej epoki. Witamy w NWO! /skopiuj ten komentarz i dodaj gdzie się da by każdy mógł się dowiedzieć jaka jest prawda/ ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz.U. z 2003 r. Nr 57, poz. 507). Rozdział 8, Art. 63. 1. Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod REFERENDUM z INICJATYWY OBYWATELI, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum. A więc zbieramy podpisy pod referendum. To MY zadecydujemy o ACTA a nie rząd.

Możliwość komentowania została wyłączona.