Tragiczny finał poszukiwań Jakuba Bocheńskiego – potwierdzono śmierć polityka

Policja odnalazła ciało Jakuba Bocheńskiego, zaginionego polityka lewicy. Znaleziono je w okolicy, w której wcześniej natrafiono na samochód należący do mężczyzny. Rodzina potwierdziła tożsamość zmarłego. Wstępnie nie stwierdzono śladów, które mogłyby świadczyć o tym, że do śmierci polityka przyczyniły się osoby trzecie. Służby wciąż jednak czekają na ostateczne wyniki sekcji zwłok.

Zaginięcie Jakuba Bocheńskiego

Wcześniej małopolska policja informowała, że Jakub Bocheński zaginął 22 września po tym, jak między godziną 11 a 13 opuścił hotel „Hilton” przy ulicy Dąbskiej 5 w Krakowie. Prowadzone w nim były szkolenia przez firmę PwC Polska. W nich właśnie – jako pracownik – miał brać udział Bocheński. Polityk wyszedł z hotelu, zostawiając w nim swoje rzeczy.

29 września policja znalazła samochód Bocheńskiego na obszarze Płaszowa. Pojazd zabezpieczono i odholowano, a następnie przeprowadzono jego oględziny. Niestety, odkrycie nie pomogło w ustaleniu tego, co stało się z politykiem. Dopiero po pewnym czasie, w czwartek 14 października, natrafiono w okolicy na ciało na terenie prywatnym w jednym z pustostanów.

Wcześniej akcję poszukiwawczą prowadzono m.in. na Wiśle. W jej trakcie wykorzystano sonar zanurzeniowy, motorówkę oraz drony. Przeszukiwano również zbiorniki wodne, hale, warsztaty i składowiska gruzu w pobliżu miejsca znalezienia samochodu. Bocheńskiego szukała nie tylko policja, ale i ochotnicy. Powstała grupa poświęcona sprawie w mediach społecznościowych.

Medialne doniesienia o pogróżkach i oskarżenie o gwałt

Już po zaginięciu Jakuba Bocheńskiego do prokuratury miała zgłosić się kobieta zarzucająca politykowi gwałt. Jako pierwszy informację o tym podał portal tvp.info. Według tych doniesień policja zabezpieczyła monitoring w hotelu, który miałby potwierdzać moment napaści na poszkodowaną. Miałoby się to wydarzyć w czasie imprezy firmowej. Po odkryciu ciała polityka prokuratura potwierdziła, że w sprawie prowadzone jest postępowanie.

Jednocześnie pojawiły się informacje, że Bocheński mógł obawiać się o swoje życie i dostawał groźby, o czym w rozmowie z „Faktem” powiedziała Elżbieta Ruchała, adwokat i znajoma polityka. Mecenas wskazała, iż Bocheński otrzymywał groźby karalne. Miały go też nękać psychofanki oraz hejter. Jak podaje Onet, polityk mógł złożyć zawiadomienie o nękaniu przez kobietę, jednakże w tej kwestii ani policja, ani prokuratura nie udzielały informacji.

Jakub Bocheński zawieszony w partii

W związku z doniesieniami medialnymi o możliwości popełnienia gwałtu przez polityka, władze Nowej Lewicy zdecydowały się na zawieszenie go w prawach członka partii do wyjaśnienia sprawy. Początkowo nie podano jednak oficjalnie powodów zawieszenia, choć posłowie w wypowiedziach do mediów i w mediach społecznościowych właśnie tę kwestię wskazywali jako przyczynę takiego ruchu. Mecenas Ruchała w rozmowie z „Faktem” wyraziła oburzenie takim postępowaniem, nazywając je nieeleganckim i nieadekwatnym. W jej opinii to, co dla tej partii jest najważniejsze, to na pewno nie człowiek.

Bocheński był także członkiem Rady Programowej Polskiego Radia Kraków. Jej prezes wystąpił do Rady Mediów Narodowych o to, by instytucja ta rozważyła zawieszenie działacza lewicy do wyjaśnienia sprawy. Na taką reakcję miały jednak nie pozwalać aktualnie obowiązujące przepisy.

Pogrzeb polityka lewicy

Pogrzeb Jakuba Bocheńskiego ma się odbyć w Nowym Sączu w czwartek o godz. 13:00 20 października w kaplicy przy Cmentarzu Komunalnym. O godzinie 11:00 zaplanowano mszę świętą w intencji zmarłego, która odbędzie się w kościele św. Ducha. Rodzina zmarłego wyraziła prośbę, by zamiast kwiatów złożyć datki na zajmującą się rejestracją dawców szpiku Fundację DKMS.

Źródła:
https://www.dts24.pl/jakub-bochenski-21-dni/
https://sadeczanin.info/wiadomosci/akcja-poszukiwawcza-na-wisle-za-pomoca-sonaru-szukali-zaginionego-jakuba-bochenskiego
https://www.fakt.pl/polityka/zaginiecie-jakuba-bochenskiego-polityk-przed-zniknieciem-dostawal-grozby/2zcdcyj
https://wiadomosci.wp.pl/nowe-informacje-ws-zaginionego-polityka-lewicy-zostal-oskarzony-o-gwalt-6816944234187616a
https://wiadomosci.onet.pl/krakow/zaginiony-dzialacz-lewicy-policja-nie-komentuje-zarzutow-o-gwalt/k5kb3b5

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.