Socjalizm – czymże tak naprawdę jest?
Dla bardzo wielu ludzi pojęcie socjalizm znaczy zupełnie, co innego i co ciekawe najczęściej wszyscy mają stuprocentową rację. Jest to, bowiem pojęcie niejako wielowątkowe, które może być interpretowane na różne sposoby, przy czym należy podkreślić, iż w swej pierwotnej, naturalnej formie socjalizm zawsze sprowadza się do tych samych wartości. Główną ideą socjalistyczną jest głoszona od początku powstania tego pojęcia równość wszystkich obywateli. Na tak zwany chłopski rozum socjalizm, to nic innego jak dążenie do równowagi społeczeństwa, głównie na płaszczyźnie gospodarczej, ale nie tylko. W wizji socjalistycznej takie umasowienie społeczeństwa wcale nie musi prowadzić do jego zszarzenia. Chodzi o to, by nie było biednych i bogatych, lecz aby całe społeczeństwo pracował jak jeden mąż na swój własny sukces. Dość często zdarza się, że socjalizm odrzuca kapitalizm, a z reguły stawia się go, jako przeciwstawną wartość do ruchu kapitalistycznego. Tym samym jednocześnie idee socjalistyczne często były przeciwne tak zwanemu wolnemu rynkowi, jednakże nie ma w tym reguły, czy jakiejś sztywno nakreślonej zasady, co socjalizm wspiera, a czemu jest zdecydowanie przeciwny. Po tym jak powstał socjalizm, bardzo szybko zaczął być on traktowany, jako ideologia polityczna i część grup społecznych zaczęła się silnie utożsamiać i ideami socjalistycznymi. Rozkwit tego typu ruchów miał miejsce głównie w XIX wieku w klasach robotniczych państw wysokorozwiniętych na tamte czasy, a więc przede wszystkim w Anglii, Francji, czy też Niemczech.
W bardzo wielu przypadkach socjalizm jest mylony z komunizmem, a należy wiedzieć, iż to poprzez prace Karola Marksa, oraz Fryderyka Engelsa nad socjalizmem powstała koncepcja komunizmu, która jednak w pewnych formach odbiega od idei socjalistycznych. We współczesnych czasach bardzo wiele partii politycznych, które wchodzą w skład tak zwanej lewicy opiera swój programy przynajmniej częściowo na socjalizmie, a wiele idei socjalistycznych jest zakorzenionych na przykład w krajach Europy zachodniej, w tym w szczególności w Skandynawii. W krajach tych silne wpływy posiadają związki zawodowe, a obywatele tworzą niejako społeczności socjalne, nad którymi parasol bezpieczeństwa rozpościera państwo.
Kategorie
-
Ostatnie wpisy
- Lewica podsumowuje wyniki wyborów do Sejmu, samorządowych oraz do europarlamentu
- Biografia Józefa Oleksego
- Włodzimierz Czarzasty
- Tragiczny finał poszukiwań Jakuba Bocheńskiego – potwierdzono śmierć polityka
- Lewica zapowiada we Włocławku mieszkaniową pięciolatkę – 300 tys. mieszkań dzięki nowemu programowi
Reklama
Komentarze
- wh - Jak Lewica wespół z PiS i PO zniszczyła branżę hodowli zwierząt futerkowych w Polsce
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i skandaliczne wypowiedzi polityków lewicy | Nowa lewica - Włodzimierz Czarzasty o Armii Czerwonej
- Senlabora - Piotr Ikonowicz
- Brutus83 - Minimalne koszty utrzymania są obiektywne…
- tom - Bolesław Bierut
Tagi
- Andrzej Szejna
- banki
- budownictwo
- demokraci.pl
- dochody
- edukacja
- ekonomia
- film
- globalizacja
- historia
- idealizm
- Józef Cyrankiewicz
- Kielce
- Komunizm
- koszty utrzymania
- lewica
- manifesty
- odżywianie
- Partia
- partie
- państwo
- Piotr Ikonowicz
- polityka
- Polska Lewica
- prawica
- PRL
- produkcja
- płaca minimalna
- płace
- radykalna lewica
- Robert Biedroń
- rodzina
- Skrajna lewica
- SLD
- socjologia
- Sojusz Lewicy Demokratycznej
- Solidarność
- studia
- Wiosna
- współczynnik Giniego
- wybory
- Wynagrodzenia
- Władysław Gomułka
- zdrowie
- świętokrzyskie