Socjaldemokracja

Socjaldemokracja czyli pokojowe rozwiązanie sprawy
Socjalizm bardzo często kojarzony jest w Polsce z komunizmem i jednocześnie jest odbierany negatywnie. Tymczasem na świecie pełno jest idei socjalistycznych, o naturze socjaldemokratycznych, które może nie są idealnymi ustrojami, czy też formami ideologicznymi, jednakże na pewno są lepiej kojarzone niż głębokie czasy PRL-u, oraz żywność na kartki. W zasadzie socjaldemokracja, jako ruch zrodziła się w tym samym okresie, co komunizm i anarchizm i była niejako odpowiedzią na wizję rewolucyjnego rozwiązania kwestii kapitalizmu i szybkiego wprowadzanie do świata socjalistycznych wartości. Otóż socjaldemokracja przede wszystkim zakłada niejako zachowanie równych proporcji pomiędzy kapitalizmem, a socjalizmem, między własnością prywatną, a dobrem wspólnym, oraz pomiędzy ogólnie jednostką reprezentującą państwo, a obywatelem. Mówiąc wprost socjaldemokracja jest to lewicowa ideologia, która ma na celu odnalezienie tak zwanego złego środka.

Ta doktryna jest bardzo popularna szczególnie wśród krajów wysokorozwiniętych, a tego typu idee socjaldemokratyczne są mocno zakorzenione w państwowość takich krajów jak Szwecja, dania, Norwegia, ale również Francja, czy Niemcy. W tym przypadku państwo niejako mocno nie wtrąca się w swobody obywatelskie swoich mieszkańców, jednakże otacza ich parasolem ochronnym w postaci zaplecza socjalnego. Taka funkcja opiekuńcza jest jednakże na tym ograniczona, by wszystko było w idealnej harmonii. Co ciekawe, dziś w niektórych krajach, na przykład w Polsce są partie ultra prawicowe, czy też prawicowo-konserwatywne, w których uwidacznia się niejako idea socjaldemokracji. Jednakże należy jasno powiedzieć, iż w naszym kraju najważniejszym przedstawicielem nurtu socjaldemokratycznego jest na chwilę obecną najsilniejsza partia lewicowa, czyli SLD. To właśnie Sojusz Lewicy Demokratycznej jest reprezentantem socjalizmu bezpiecznego, nieagresywnego, który pokojowymi metodami jest wdrażany w społeczeństwo. Dla Polaków taki obraz socjalizmu to novum, stąd też wielu wciąż uważa, że tego typu idee socjaldemokratyczne są powiązane z komunizmem, tymczasem od marksistowskich ideologii odcięły się one bardzo dawno temu obierając zdecydowanie inny kierunek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Socjaldemokracja

  1. Marco pisze:

    dla mnie osobiście Prawdziwym socjalistą którego wydała Polska ziemia to był Ludwik Waryński,a Swiatowego w wymiarze Historycznym …Jezus z Nazaretu..Międzynarodowym W.I.Lenin..i tyle o Prawdziwych Socjalistach

Możliwość komentowania została wyłączona.