Sojusz Lewicy Demokratycznej, czyli w skrócie SLD, to obecnie największy przedstawiciel ugrupowań lewicowych w Polsce. Jest to partia założona w 1999 roku z połączenia większości członków koalicji SLD, czyli grupy ugrupowań istniejących na rodzimej scenie politycznej po 1989 roku, a łączącej ludzi o poglądach lewicowych. Na samym wstępie trzeba powiedzieć, iż po upadku PRL-u wielu członków PZPR, czyli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w dalszym ciągu chciało kontynuować swoją pracę na rzecz ojczyzny. Owszem, dla wielu wówczas opozycjonistów niewyobrażalnym było to, aby lewicowi działacze PZPR mogli wejść w skład nowej wizji sceny politycznej w Polsce, jednakże osoby o bardziej chłodnych umysłach szybko zdały sobie sprawę, iż bez lewicy rodzima scena polityczna będzie niepełna. W pierwszych latach ugrupowania lewicowe z wiadomych przyczyn nie znajdywały wielkiego poparcie w oczach społeczeństwa, lecz właśnie po powstaniu SLD ten stan rzeczy uległ radykalnym zmianom.
Na początku XXI wieku SLD miało poparcie społeczne sięgające w sondażach, ponad 40% co było wyśmienitym wynikiem i gwarantem wygrania nadchodzących wyborów. Tak też się stało i w latach 2001-2005 SLD było główną partią rządzącą najpierw w rządzie większościowym z koalicją w postaci PSL, a od 2003 mniejszościowym. W wyniku spadku poparcia po roku 2005 SLD spadło do opozycji, w której jak pokazują wyniki po dobie poważnego kryzysu znów odzyskuje siły i z pewnością w niedługim czasie będziemy mogli znów obserwować mocną pozycję lewicy na polskiej scenie politycznych. W kwestiach programowych idee SLD są mocno zbliżone do zachodnich partii politycznych o podobnym profilu. Partia dość ma rozpamiętywania spraw historycznych na forum sejmowym, lecz chce przede wszystkim zająć się gospodarką, oraz obywatelami. W programie tego ugrupowania kompleksowo zawarty jest plan budowy Polski silnej, o fundamentach państwa opiekuńczego, świeckiego, a więc zdystansowanego do kościoła i religii, oraz tolerancyjnego. W ostatnich czasach można naocznie zaobserwować, iż partia ta walczy o równouprawnienie wszystkich polaków. W kwestiach czysto organizacyjnych warto podać do informacji, iż logie partii jest konturowa mapa Polski w barwach narodowych. Do najbardziej rozpoznawalnych twarzy SLD należą, bądź też w przeszłości należeli: Leszek Miler, Ryszard Kalisz, Wojciech Olejniczak, Grzegorz Napieralski.
jeśli SLD to partia socjalistyczna to ja dziękuję pamiętam premiera Milera pamiętam gruszki na wierzbie i konkordat
przepraszam panie Miller za „l” to kwestia przyzwoitości nie szacunku
My nie Niemcy – http://www.stachurska.eu/?p=2381 i może jeszcze: Co Polska chce – http://www.stachurska.eu/?p=2326
Nie zgadzam się z tezą Autora ,Konkordat ratyfikował Prezydent RP A.K czyli przedstawiciel LSD,Sorry SLD,Partia o tej nazwie ma tyle wspólnego z Lewicą ile Judaizm z Papierzem,Dla mnie ktos kto tworzy Niekonstytucyjną K.M i Konkordat gdzie Obywatele czyli Podatnicy płacą 7 Miliardów PLN co rok na rzecz Obcego Okuopanta jakim jest Watykański KRZK to totalne zaprzeczenie ideii Levicy.przepraszam jesli Kosciół jest utrzymywany z Budzetu,to dlaczego na Parafiach są Oficjalne Cenniki Slubów,Pogrzebów Komunni,aktów, Miejsc Pochówków,no i dlaczego jako Instytucja Biznesowa nie ma kas Fiskalnych i dlaczego nie płaci Podatków takich jak większośc płatników tylko ryczałt,to dlatego Proboszcz w moim Mieście co 2a lata zmienia sobie Auta na coraz to lepsze i droższe..Przykład 2009 VW Passat 2.0 DTI a 2011 Mazda 6,wszystko w Full wypasie tj Skóra i Komura,za datki od wiernych?
SLD jest partia liberalną o wrażliwości socjalnej w zakresie cech wtórnych lub drugorzędnych dla lewicowości. Można ją skrótowo określać, jako partię socjalliberalną. Należy do grona partii systemowych. Obecnie główne patie polityczne występujące na polskiej scenie nie różnią się pod tym względem od SLD. Wszystkie deklarują jakąś wrażliwość socjalną, a różnią się stosunkiem do przeszłości lub werbalnym emocjonalnym antykomunizmem. SLD podobnie jak partie deklaratywnie prawicowe skupiają się na postulatach pomocy biednym, zmarginalizowanym lub wykluczonym przy pomocy instytucji pomocy społecznej lub instytucji charytatywnych, którymi chcą zastąpić istotną reformę stosunków gospodarczych, które eliminowały by bezrobocie i zapewniały ludziom pracy humanitarne warunki pracy i sprawiedliwe wynagrodzenie. Istotą lewicowości jest postulat stworzenia takich warunków pracy i życia by pracownik w pełni zaspokajał swoje potrzeby dzięki pracy i nie musiał dziadować w instytucjach pomocy społecznej. W panującym systemie gospodarki liberalnej spełnienie tego postulatu jest niemożliwe. Partie, które tego nie rozumieją, a takiej partii nie ma obecnie na polskiej scenie politycznej nie są zdolne, do stanięcia na czele istotnych reform i dlatego nie mogą liczyć na silniejsze społeczne poparcie. Dla dobra rozwoju nowoczesnej myśli socjalistycznej dobrze będzie, jeśli ta partia zniknie. Jest potrzeba powstania nowoczesnej partii socjalistycznej, tzn. takiej, która zerwie z doktrynerstwem teoretyczno-ideologicznym lewicy, charakterystycznym dla partii, działających pod dyktatem KPZR i będzie swą wrażliwość społeczną kształtować korzystając bez uprzedzeń z dorobku nauki.
W sondażu prowadzonym przez portal lewica.pl
25 proc. głosujących twierdzi, że nie ma ratunku dla SLD; trudno się dziwić; czy SLD zorganizowało kampanię przeciwko propozycji podniesienia wieku emerytalnego; nie; to wystarczy by zapomnieć o tej formacji; mam 60 lat, jestem bezrobotny, nie mam szans na żadną pracę i zamiast 5 lat w nędzy, będę musiał żyć w niej 7; jeśli dożyję!