Wiosna 2019 na dobre zagościła na zewnątrz. Wreszcie przyniosła wyższe temperatury i sprawiła, że przyroda obudziła się do życia. Czy Wiosna Roberta Biedronia również ma szansę na rozbudzenie polskiej polityki i czy lewicowe ideały wrócą do mainstreamu? To się okaże w kolejnych miesiącach. Na razie warto się jednak przyjrzeć osobie lidera wspomnianego ugrupowania.
zdj źródło: https://www.flickr.com/photos/lplewnia/9849847143/
Młodość i wykształcenie Roberta Biedronia
Robert Biedroń to polityk młodego pokolenia. Urodził się w Rymanowie w 1976 roku. To małe miasteczko na Podkarpaciu, liczące sobie niespełna cztery tysiące mieszkańców, ale z wielowiekową tradycją. Wychowywał się jednak w Krośnie, a bardziej kojarzyć go można z Olsztynem, jako że to tu studiował i ukończył politologię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, albo ze Słupskiem, w którym wybrano go na prezydenta miasta. Ukończył także Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Robert Biedroń nie był jedyną osobą w rodzinie, która zaangażowała się w politykę. Jego ojciec należał do PZPR, a matka była członkinią Solidarności. Młodość polityka była naznaczona przemocą domową, której przyczyną był alkoholizm ojca. Trudne dzieciństwo i wątpliwości związane z odkrywaniem własnej tożsamości seksualnej – Robert Biedroń jest homoseksualistą – nie złamały go, choć przyznał się do myśli samobójczych w okresie dorastania. Ma młodszą siostrę i dwóch młodszych braci.
Biedroń jako aktywista i społecznik
Jeszcze na uniwersytecie Biedroń zajął się działalnością na rzecz gejów i lesbijek oraz zwiększaniem świadomości na temat problemów mniejszości seksualnych oraz ich akceptacji w społeczeństwie. Początkowo aktywność społeczną tego rodzaju prowadził w Stowarzyszeniu Grup Lambda. W 2001 roku założył organizację pozarządową Kampania Przeciw Homofobii, której był prezesem aż do 2009 roku. Działał także w fundacji Trans-Fuzja, Replika i Równość.
Biedroń nie jest jednak tylko działaczem LGBT. Jego aktywność społeczna jest również związana z samorządnością i rozwojem lokalnym. Był on choćby prezesem Instytutu Podkarpackiego zajmującego się rozwojem lokalnych organizacji pozarządowych. Już jako poseł, w roku 2015, został członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, a od 2016 roku był członkiem grupy doradczej przy Wysokim Komisarzu ONZ do Spraw Uchodźców, zajmującej się sprawami m.in. równouprawnienia płci i przymusowych wysiedleń.
Warto też dodać, że Biedroń prowadzi działalność publicystyczną i literacką. Jego artykuły drukowano m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Trybunie” czy „Polityce”. Ponadto, wydał książkę dla dzieci „Tęczowy elementarz” oraz „Włącz demokrację”. Jest również autorem autobiograficznej książki „Pod prąd”.
Robert Biedroń – polityk lewicy
Działalność polityczna Biedronia także zaczęła się wcześnie. Już w 1998 roku zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, stając się członkiem jej młodzieżówki. W wyniku przekształceń partii został członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W SLD nie zagrzał długo miejsca, choć w 2005 roku kandydował z ramienia tej partii do sejmu. Nie dostał się wówczas, zarazem był to rok, kiedy opuścił szeregi tego ugrupowania.
Co nie wyszło w 2005 roku, powiodło się cztery lata później. Tym razem Biedroń startował z list Ruchu Palikota. Został posłem z ziemi słupsko-gdyńskiej. W roku 2014 Biedroń kandydował w wyborach samorządowych w Słupsku na prezydenta miasta. Wygrał je w drugiej turze. Zrezygnował z ubiegania się o reelekcję, decydując się na utworzenie nowej formacji politycznej o nazwie Wiosna. Pierwszym testem dla lidera i jego ugrupowania będą majowe wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 roku. Kolejnym wybory do sejmu na jesieni.