Partia RAZEM

Partia Razem została założona dokładnie 16 maja 2015 roku przez byłych działaczy Młodych Socjalistów i Zielonych. Koncepcja jej powstania pojawiła się wraz z apelem środowisk lewicowych, które wyraziły swoje niezadowolenie z powodu braku takiego ugrupowania nie tylko na scenie politycznej Polski, ale również w parlamencie. Biuro i główna siedziba partii znajduje się w Warszawie. W każdym województwie jest przynajmniej jeden okręg wyborczy. Partia dała się poznać jako inicjator tzw. „czarnego protestu” przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.

Władze

Władzami krajowymi partii Razem są Kongres, Rada Krajowa, Zarząd Krajowy, Krajowa Komisja Rewizyjna oraz Krajowy Sąd Koleżeński. Na Zarząd Krajowy składa się 10 członków należących do okręgów, które obejmują co najmniej jeden powiat. Są to: Dorota Budacz, Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Maciej Konieczny, Magdalena Malińska, Justyna Samolińska, Mateusz Mirys, Marcelina Zawisza Mateusz Trzeciak i Julia Zimmermann. Z kolei Rada Krajowa tej partii liczy 50 osób, do której należą m.in. Paweł Dembowski, Piotr Czerniawski oraz Ewa Majewska. Wszystkie władze partii podejmują  swoje decyzje wspólnie i w formie uchwał. W kwietniu 2016 r. partia skupiała około 3000 zarejestrowanych członków.

Ideologia i program

Ideologią polityczną partii oficjalnie jest socjaldemokracja, chociaż niektóre z postulatów zawartych w programie są bardziej typowe dla socjalizmu demokratycznego. Jego główne założenia to:

– likwidacja umów „śmieciowych” i podwyższenie pensji minimalnej,

– 35-godzinny czas pracy, brak darmowych staży, większy zakres uprawnień dla Państwowej Inspekcji Pracy,

-refundacja zabiegów in vitro,

– zmniejszenie wysokości podatków dla mniej zamożnych Polaków, zwiększenie dla najbogatszych,

– podniesienie kwoty wolnej od podatku,

– ograniczenie handlu w niedziele i święta,

– zakaz eksmisji na bruk,

– edukacja seksualna do w szkołach,

– równouprawnienie dla rodzin niezależnie od płci partnerów,

– 480-dniowy urlop rodzicielski, dzielony równo między rodziców,

– pomniejszenie wynagrodzeń poselskich,

– przeciwdziałanie utworzeniu strefy wolnego handlu w UE.

Wybory parlamentarne

Gdy jesienią 2015 roku odbyły się wybory parlamentarne partia Razem zajęła ostatecznie 8 miejsce z wynikiem 3,62% głosów. Wprawdzie nie udało jej się wejść do Sejmu, ale liczba zebranych głosów uprawniła ją do uzyskania subwencji z budżetu państwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska Lewica i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.