PRL

Polska Rzeczpospolita Ludowa, czyli Polska jako satelita.
Po zakończeniu II Wojny Światowej na naszej planecie nastał czas, gdy niemalże cały glob podzielony był na dwie strefy wpływów: amerykańską, oraz radziecką. Los chciał, że Polska, jako chcąc nie chcąc sąsiad ZSRR znalazła się w strefie wpływów radzieckich i przez wielu ekspertów wraz z innymi państwami Europy środkowo-wschodniej nazywana była radzieckim satelitą. Na pozór kraj nasz był wolny, oraz demokratyczny, jednakże wszystkie decyzje zapadały nie w Warszawie, lecz w Moskwie, natomiast Komitet Centralny PZPR, czyli rządzącej wówczas w Polsce partii był niejako wykonawcą odgórnych postanowień radzieckich. W Polsce w latach wojennych rozpoczęto wprowadzanie nowego ustroju politycznego, jakim był komunizm. Samą nazwę kraju na początku przemianowano na Polskę Ludową, a w roku 1952 po uchwaleniu konstytucji lipcowej na Polską Republikę Ludową, w skrócie PRL. Początki PRL-u miły ludności w odbudowie zniszczonego wojną kraju. Bardzo szybko postępowała także parcelacja majątku prywatnego i centralizacja produkcji przemysłowej oraz rolnej. Niemniej jednak ten proces nie odbił się tak mocno na Polakach i nie było mowy o tym, by podczas tworzenia scentralizowanej gospodarki tysiące, czy nawet setki ginęły z głodu, a trzeba pamiętać, iż w Związku Radzieckim przez nowowprowadzany ustrój ginęły miliony obywateli.

Patrząc z perspektywy życia ludzkiego, to przez większy okres PRL-u ludziom żyło się skromnie, jednakże nie brakowało podstawowych produktów, a bolesne było przede wszystkim ograniczenie swobód obywatelskich. Wszechobecna cenzura, oraz aparat bezpieczeństwa sprawiały, że władza bardzo mocno ingerowała w życie obywateli i na tym polu dochodziło do coraz większych konfliktów. Oliwy do ognia dolewała pogarszająca się sytuacja materialna ludzi, szczególnie tych z klasy robotniczej. Wbrew pozorom na wsiach nie było tak źle, bowiem każdy posiadał jakiś kawałem ziemi, czy przydomowy ogród warzywny, oraz chlewik, dlatego przynajmniej z produktami spożywczymi w wioskach nie było problemu. Coraz mocniej uciskana grupa robotników zaczęła organizować strajki, które na początku wybuchły w latach siedemdziesiątych, a potem nasiliły się jeszcze w latach osiemdziesiątych. Powstała wówczas Solidarność, która jawnie przeciwstawiała się komunistycznej dyktaturze. To spowodowało, iż w 1981 roku wprowadzono w PRL-u stan wojenny, który jeszcze bardziej ograniczył swobody obywatelskie. Ostatecznie Polska Republika Ludowa zakończyła swój żywot w 1989 roku. Mimo, że od upadku PRL-u minęło ponad 20 lat ludzie wciąż wspominają kolejki, żywność na kartki, cuda motoryzacji w postaci fiata 125 i wiele innych reliktów z tamtej przecież jeszcze nieodległe epoki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Historia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na PRL

  1. Marco pisze:

    Nie wiem skąd ta idiotyczny koment na temat PRLu,ale czy autor nie mógł zrobić porównania PRLu z II RP Sanacyjną,gdzie 60% Społeczeństwa było Analfabetami,70% zyło w tzw Nędzy Absolutnej,Brak Dróg,Komunikacji,Elektryfikacji,Oswiaty,Słuzby Zdrowia,gdzie Buty były luxusem zakładanym raz w tygodniu na Niedzielną Mszę,gdzie Podróz między Wsią a Wsią zawsze zaczynała się na piechotę po Piaskowych drózkach,tak a propo czy ktoś widział Warszawę w V 1945r i kto ją Odbudował? Panowie Radziwiłowie?jeszcze jedno Pytanie do Autora kto to był L.Waryński i o co walczył?no i jeszcze jedno przed II W.Ś w II RP mieszkało 39 mln Mieszkańców,ale proszę mi podać liczbę budynków wielorodzinych lub dla prostoty Osiedli Mieszkaniowych w liczbach statystycznych w których mieszkali Obywatele II RP.Pytanie Merytoryczne

  2. Druga odpowiedź na PRL pisze:

    A ja za 20 lat będę wspominał kolejki do lekarzy skok na kasę emerytów głodowe pensje propagandę chciejstwa i gigantyczne bezrobocie a wszystko okraszone urojonymi wojnami na górze i wymachiwaniem krzyżykiem . Śmiejecie się z produktów PRL? A co takiego Polska produkuje dziś? jaki posiada przemysł ? Za jedyny sukces polska demokracja poczytuje sobie to że otwarto granice a za drugie dokonanie od biedy można uznać Adama Małysza. Skromniutko oj skromniutko

Możliwość komentowania została wyłączona.