Marek Belka

Marek Marian Belka urodził się 9 stycznia 1952 roku w Łodzi, jest profesorem ekonomii, byłym premierem i ministrem finansów, byłym dyrektorem europejskiego oddziału Międzynarodowego Funduszu Walutowego i obecnym prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Belka ukończył Socjologiczno-Ekonomiczny Wydział Uniwersytetu Łódzkiego w 1972 roku, by następnie pojechać na stypendia do Uniwersytetu Columbia, Uniwersytetu w Chicago oraz London School of Economics. Posiada tytuł magistra w zakresie ekonomii handlu zagranicznego oraz tytuł doktora ekonomii, przyznany przez Uniwersytet Łódzki. Tytuł profesora uzyskał w roku 1994.

W latach 1990-1996 pracował jako konsultant w Ministerstwie Finansów oraz w Banku Światowym. W 1997 roku oraz w latach 2001-2002 był wicepremierem i Ministrem Finansów, a jednocześnie pełnił funkcję konsultanta do spraw ekonomicznych w kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Służył również jako doradca premiera Albanii w latach 1997-2001, pomiędzy 2002 a 2003 rokiem pracował ponadto w firmie JP Morgan (jej oddziale na rynki Środkowej i Wschodniej Europy). W 2003 roku, Marek Belka odpowiedzialny był za politykę ekonomiczną tymczasowej koalicji rządowej w Iraku. Rok 2005 to dla Belki czas kandydowania na Sekretarza Generalnego OECD; batalię o to stanowisko przegrał jednak z Jose Angelem Gurrią.

Na stanowisko Premiera został desygnowany przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 29 marca 2004. 14 maja nie udało mu się uzyskać wotum zaufania w parlamencie, jednak 11 czerwca powrócił na swoje stanowisko. 24 czerwca był dniem, gdy Marek Belka w końcu przekonał do siebie wystarczającą ilość posłów, wygrywając głosowanie w stosunku 235 głosów za, 215 głosów przeciw. Następnie, w maju 2005, dołączył do nowo powstałej Partii Demokratycznej (demokraci.pl), jednak nie udało mu się wejść z nią do parlamentu. W latach 2006-2008 sprawował stanowisko Sekretarza Wykonawczego w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

 

W roku 2007, Marek Belka został przez polski rząd nominowany do ubiegania się o stanowisko prezesa MFW, jednak Unia Europejska zdecydowała ostatecznie, że posadę tą obejmie Dominique Strauss-Kahn – były, francuski minister. Strauss-Kahn został niedawno odwołany z pełnionej przez siebie funkcji po ujawnieniu zarzutów o molestowanie seksualne. Warto również pamiętać o tym, że pan Strauss-Kahn wyznaczył Marka Belkę na dyrektora europejskiego oddziału MFW, które to stanowisko Belka objął 1 listopada 2008. 27 maja 2010, Marek Belka został nominowany na Prezesa Narodowego Banku Polskiego przez, pełniącego obowiązki prezydenta (po katastrofie lotniczej w Smoleńsku) Bronisława Komorowskiego. Dnia 10 czerwca 2010 roku, Belka został w tej roli zaakceptowany przez Sejm (253 głosy za, 184 przeciw).

Marek Belka jest honorowym członkiem Międzynarodowej Fundacji Raoula Wallenberga.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska Lewica, Postacie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Marek Belka

 1. znajomy pisze:

  To napewno jest wielkie nieporozumienie, gdy jedną z ikon NowejLewicy.pl jest
  Pan prof. Marek Belka wybitny znawca i wyznawca ekonomicznych mechanizmów kapitalizmu. Lewica – ta prawdziwa jest, bo musi być przeciwana ustrojowi
  opartemu na prymacie kapitału nad pracą i na niesprawiedliwym podziale dóbr.
  Nie znam żadnego publicznego wystąpienia Pana profesora postulującego
  zmianę ustroju, czyli zastąpienie kapitalizmu – socjalizmem. Wniosek jest niestety
  tylko jeden: NowaLewica musi być wrogiem lewicy i to jest jej główne zadanie.

 2. Tomala pisze:

  > wybitny znawca i wyznawca ekonomicznych mechanizmów kapitalizmu

  To ma być zarzut? że coś wie?

  > Nie znam żadnego publicznego wystąpienia Pana profesora postulującego
  zmianę ustroju, czyli zastąpienie kapitalizmu – socjalizmem.

  A co konkretnie ma znaczyć ta zamiana? izm na izm?

  > Wniosek jest niestety
  tylko jeden: NowaLewica musi być wrogiem lewicy i to jest jej główne zadanie.

  Najlepiej zacząć strzelać od razu do siostry, albo mamusi…

 3. michu pisze:

  To jest wstyd, że lewica ma takich liderów, pazernych piewców kapitalizmu, Belka i jemu podobni są zaprzeczeniem idei lewicowych. Bankierzy tacy jak on odpowiadają za światowy kryzys, który właśnie im wyszedł na dobre. Kolega liberałów, bogaty bankier , a nie lewicowiec. W Polsce gdzie płaca minimalna jest tragiczna, emeryci nie mają na leki, twarzami lewicy są bankierzy. Mam zatem propozycję zmiany nazwy portalu, zamiast nowalewica np. pseudolewica.pl

 4. adminek pisze:

  @ michu – Na portalu prezentujemy tylko sylwetki polityków, nie tylko o mocno lewicowych poglądach. Pan Belka, a ani żadna z prezentowanych na naszych łamach postaci nie ma z portalem nic wspólnego (przynajmniej na razie). W każdym bądź razie dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

Możliwość komentowania została wyłączona.