Lewica stawia na młodzież, czyli kongres „Przyszłość jest teraz”

W sobotę dwudziestego lutego Lewica zorganizowała w Warszawie w Studiu Las konwencję, w czasie której przedstawiono 10 postulatów młodzieży, młodzieżówek i młodych sympatyków ruchów lewicowych. Postawione tezy miały charakter pomysłu na Polskę z perspektywy najmłodszego pokolenia. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Przyszłość jest teraz”.

W czasie konwencji głos przede wszystkim zabierali młodzi ludzie z różnych miast i miasteczek kraju, m.in. Łodzi, Krapkowic, Nowej Soli, Głowna, Krakowa, Warszawy, Lubania Śląskiego. Celem spotkania było pokazanie punktu widzenia właśnie tych osób. Młodzież i młodzi aktywiści poruszali szereg zróżnicowanych tematów.

Mówiono między innymi o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, związanych z nim protestach oraz postawie policji wobec uczestników tych wydarzeń, edukacji seksualnej, świeckim nauczaniu, kwestii udziału Kościoła w życiu publicznym, problemach na rynku pracy, kłopotach ze znalezieniem tanich mieszkań. Omówiono również kwestie klimatyczne (m.in. problem suszy, zwyżkujące ceny żywności, zanieczyszczenie). Przemawiający nie pominęli tematyki praw i sytuacji osób LGBT, żądając ochrony przed mową nienawiści i deklarując, że „kończy się czas potulnych gejów”.

I choć tym razem to nie liderzy partyjni prezentowali swój punkt widzenia, to właśnie oni podsumowali spostrzeżenia młodzieżowych aktywistów. Na koniec głos zabrali bowiem przywódcy Nowej Lewicy, czyli:

Nie obyło się przy tym bez delikatnych przytyków jednych liderów do drugich. Lider Razem wypomniał liderowi SLD to, iż pokolenie starszych polityków zbyt długo dominowało w polskiej polityce. Zaapelował przy tym o to, by oddać głos młodemu pokoleniu i wreszcie uczynić Polską sprawiedliwą społecznie, wolną i nowoczesną. Zandberg sporo uwagi poświęcił kwestiom klimatycznym, w tym neutralności klimatycznej. Zadeklarował także, że Lewica pragnie zapewnić wszystkim pracującym takie prawa pracownicze jak prawo do odpoczynku, urlopu, bezpieczeństwa socjalnego, stabilności zatrudnienia.

Kwestie związane ze środowiskiem poruszył także Biedroń, lider Wiosny, mówiąc o ogromny wyzwaniu, jakim jest wymiana dwóch milionów pieców węglowych na piece zeroemisyjne, a także odejście od węgla. Ale oprócz neutralności klimatycznej, skupił się także na kwestiach ideologicznych – aborcji i równości małżeńskiej. Z kolei Włodzimierz Czarzasty skupił sią na kwestiach gospodarczych. Zadeklarował choćby, że Lewica chce powołać państwowe przedsiębiorstwo, które wybuduje 2 mln mieszkań (trzeba tu zauważyć, że podobny plan w 2006 roku miał Jarosław Kaczyński, zapowiadając 3 mln mieszkań).

Podsumowaniem spotkania było 10 haseł-postulatów, które powstały na podstawie wystąpień młodych ludzi:

  • prawo do aborcji
  • neutralność klimatyczna
  • koniec ze śmieciówkami
  • szkoła bez religii
  • tanie mieszkania na wynajem
  • nauka, nie propaganda
  • równość małżeńska
  • psycholog w każdej szkole
  • edukacja seksualna i antydyskryminacyjna
  • zielona energia

W czasie swych wystąpień politycy Lewicy zapowiedzieli także, że zamierzają wyprowadzić religię ze szkół. Oprócz psychologa w każdej szkole ma też pojawić się stomatolog.

Niestety w tak trudnej dla kraju sytuacji gdzie PIS we współpracy z PO i Lewicą dobiją klasę średnią rocznym (z przerwami) stanem wyjątkowym zwanym dla niepoznaki narodową kwarantanną Lewica przedstawia program gdzie nie ma słowa o poprawie sytuacji ekonomicznej w Polsce. Przed nami prawdopodobnie wysokie bezrobocie, wysoka inflacja, a Lewica dyskutuje o tematach bez znaczenia w obecnej sytuacji LGBT, kościół, aborcja itp. Jakie to ma znaczenie w kontekście zubożenia mieszkańców, wykupowaniu przedsiębiorstw przez zagraniczne i Państwowe firm. Absolutnie żadne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.