Lewica, czyli historia prawdziwa

deklaracja praw człowieka i obywatelaDziś używając tego stwierdzenia mało, kto zdaje sobie sprawę skąd wywodzi się pojęcie Lewica i, że na przestrzeni wieków jego znaczenie transformowało i wciąż nie można powiedzieć, iż jest jednoznaczne. Otóż pojęcie lewicy narodziło się pod koniec osiemnastego wieku we Francji, w czasach tak zwanej Wielkiej Rewolucji Francuskiej. To wtedy właśnie uciskany lud nieposiadający szlachetnych rys, a więc głównie bogaci mieszczanie zasiadali w Stanach Generalnych po lewej stronie prowadzącego. Od tamtego czasu przyjęło się zwyczajowo, iż lewicowcy zasiadają właśnie po lewej stronie parlamentu patrząc z perspektywy przemawiającego. Co zaś tyczy się samej lewicy, to utożsamiana była ona z walką o równość, sprawiedliwość i co może niektórych dziwić: działała na rzecz liberalizacji i kapitalizmu. Wielu zapyta jak to możliwe? Otóż lewica w duchu socjalistycznym narodziła się dopiero po erze Marksa, który to ów socjalizm stworzył. Właśnie wtedy, pod koniec dziewiętnastego wieku ruch lewicowy skierował się bardziej ku ideom socjalistyczny i rozpoczął walkę w obronie klasy robotniczej. Owa walka niejako trwa do dzisiaj i jest silnie łączona z lewicą, przy czym należy pamiętać, iż bardzo wiele ugrupowań uzurpujących sobie prawo do nazywania się lewicą zachowało pierwotną formę nakierowaną na liberalne reformy, oraz dążenia do osiągnięcia sprawiedliwości społecznej.

W bardziej współczesnych czasach lewica rozbiła się niejako na dwa człony. W jednym przypadku jest utożsamiana z komunizmem i tutaj można mówić o lewicy w sposób dość pejoratywny. Wiadomo przecież jak skończył się socjalizm zapoczątkowany przez Lenina, później kontynuowany przez Stalina, a potem jeszcze przez wiele lat po jego śmierci przez innych sekretarzy ZSRR aż do jego rozpadu w 1991 roku. Z drugiej zaś strony ruch lewicowy zachodniej Europie, oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki przybrał na ogół inną, bardziej liberalną, oraz demokratyczną formę. Dla przykładu w USA Partia Demokratyczna raczej mało ma wspólnego z socjalizmem, bardziej skupia się na liberalizmie. Obecnie lewica bardzo często przybiera dziwne formy na przykład anarchistyczne. Taki jej obraz kreowany jest przede wszystkim przez niszowe grupy ekstremistów, których zasadniczo nie ma dużo, jednak ich działania mocno kontrastują ze znormalizowaną sceną polityczną, dlatego też są łatwo zauważalne. W samej Polsce obraz lewicy nadszarpnięty przez lata komunizmu powoli ulega polepszeniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytelnia, Historia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.