Józef Cyrankiewicz

Józef Cyrankiewicz – partyjny przystojniak

cyrankiewiczZanim Józef Cyrankiewicz wdarł się na szczyt partyjnej władzy w PRL-u to jego Zycie było bardzo wyboiste. Urodzony w 1911 roku w okresie międzywojennym studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego to jednak nie skończył. Tak jednakże poznał swą największą miłość-socjalizm. Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił to PPS. Podczas wojny na początku brał, jako oficer udział w kampanii wrześniowej, a następnie działał w podziemiu skupiającym socjalistów. W roku 1941 został pojmany przez Gestapo, po czym w ostateczności wylądował w obozie koncentracyjnym Auschwitz, w którym działa prowadząc obozową konspirację przez wiele lat. Traumatyczne wydarzenia, jakich był świadkiem w obozie zagłady wywarły wpływ na jego późniejsze życie. Po zakończeniu działań wojennych sympatyzował z Władysławem Gomułką, jednocześnie pięciokrotnie piastował urząd premiera w PR oraz PRL. Ciekawostką jest fakt, iż pozostała na stanowisku prezesa rady ministrów najdłużej spośród wszystkich urzędujących dotychczas premierów w historii Polski. Z życia politycznego musiał ustąpić pod koniec 1970 roku tak samo jak jego kompan, towarzysz Gomułka. W środowisku uznawany był zawsze za bardzo przystojnego mężczyznę, który miał powodzenie i tak zwane oko do kobiet. Prawdopodobnie z tego powodu był aż trzykrotnie żonaty.

Z ciekawostek należy również zaznaczyć, iż Józef Cyrankiewicz nie cierpiał na łysinę, lecz intensywnie golił swą głowę na łyso i było to wynikłe z jego pobytu w obozie zagłady w Auschwitz. Wspierał czystki antysemickie, chociaż prywatnie sam pomagał Żydom. Jako polityk i działacz partyjny zawsze był wierny reżimowi radzieckiemu. Po odsunięciu od władzy usunął się w cień. Zmarł w Warszawie, 20 stycznia 1989 roku, a więc nie dożył upadku reżimu komunistycznego w Polsce. Swoją piękną polszczyzną potrafił on oczarować nie tylko kobiety, lecz również szerokie audytorium partyjne, czy też robotnicze i właśnie charyzma wypowiedzi oraz ich styl to były duże plusy Cyrankiewicza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Postacie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Józef Cyrankiewicz

  1. anula pisze:

    Młoda Lewico, więcej staranności w redagowaniu tekstów!
    „…było to wynikłe z jego pobytu w obozie zagłady w Auschwitz” -?!
    „…w ostateczności wylądował w obozie koncentracyjnym Auschwitz, w którym działa prowadząc obozową konspirację przez wiele lat” – po pierwsze chyba „ostatecznie”, po wtóre „wiele lat” – czy nie jest to jednak nieco na wyrost skoro mowa o okresie IX 1942 – I 1945?

Możliwość komentowania została wyłączona.