Aleksander Kwaśniewski

kwaśniewskiJedna z najjaśniejszych postaci na polskiej scenie politycznej po upadku komunizmu. Były poseł, aktywny działacz ugrupowań lewicowy, i socjalistycznych, oraz socjaldemokratycznych. Dwukrotnie wybierany na prezydenta III RP. Mowa oczywiście o Aleksandrze Kwaśniewskim. Urodzony w 1954 roku polityk w obecnej chwili pozostający nieco w cieniu, na jak sam mówi chwilowej emeryturze. Jest to postać kontrowersyjna, barwa, a przez wywołująca wśród Polaków tyle emocji. W czasach PRL-u był członkiem PZPR, w końcowych latach zajmował nawet stanowiska ministerialne, a podczas przemian ustrojowych uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Po oswobodzeniu się Polski z jarzma komunizmu wraz z Leszkiem Millerem założył SdRP, która w raz z innymi ugrupowaniami lewicowymi tworzyła do roku 1999 koalicję SLD. Był dwukrotnie wybierany w wyborach do sejmu i cieszył się bardzo dużym poparciem wyborczym. W 1995 wystartował w wyborach prezydenckich jak pewnego rodzaju alternatywa dla Lecha Wałęsy i pokonał urzędującego prezydenta w drugiej turze. W wyborach z 2000 roku, czyli w czasach, gdy Aleksander Kwaśniewski cieszył się ogromną popularnością wśród wyborców pewnie zwyciężył w pierwszej turze. Ogólnie postać Aleksandra Kwaśniewskiego budzi wiele kontrowersji. Dla jednych to zasłużony mąż stanu, który godnie przez całe dziesięciolecie reprezentował Nasz naród na arenie międzynarodowej, a dla innych to działacz komunistyczny, agent urzędu bezpieczeństwa, oraz zwykły pijak. Ogólnie afery alkoholowe, były w przypadku Aleksandra Kwaśniewskiego, szczególnie podczas jego prezydentury dość poważnym problemem. Niemniej jednak wśród polityków zachodnich był on postrzegany, jako dobry i konkretny partner.

Słynne było też domniemane wyższe wykształcenie Aleksandra Kwaśniewskiego, którego prezydent to nie posiadał, oraz to, że bardzo często korzystał on z prawa łaski, również, co kontrowersyjne, w stosunku do swoich partyjnych kolegów. Aleksander Kwaśniewski jest również podejrzany o to, że już w dobie III RP spotykał się a przedstawicielem agentury moskiewskiej Ałganowem. Jakby na niego nie spojrzeć popularny Olek to osobistość znana, popularna, a przez to wciąż mająca realny wpływ na sytuacje polityczną w Naszym kraju, bo, mimo, że aktualnie poparcie dla frakcji lewicowych jest niewielkie i scenę zdominowała prawica, to sam były prezydent nadal cieszy się uznanie wśród znaczącej części Polaków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska Lewica, Postacie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Aleksander Kwaśniewski

  1. barabasz111 pisze:

    Obiektywna charakterystyka osoby Kwaśniewskiego, jestem zaskoczony, myślałem, że zastane lewicową propagandę. Osobiście mam duże uprzedzenie do lewicy

  2. Stefan pisze:

    Dodjmy, iz ww. ikradl 2 miliaryduy dolarow Polakom za pomoca przekretow z BiG bankiem oczewistych ale slusznie przypuszczal, ze nie bedzie za nie karanych i za pomoca tez z lamaniem prawa POLISY. Ze tez wspomne ze kupowal mieszknia na Wilanowie za grosze za metr kw a sprzedawl za 9 tys.

  3. anula pisze:

    „Jedna z najjaśniejszych postaci na polskiej scenie politycznej po upadku komunizmu.” – trochę niezrozumiałe stwierdzenie w kontekście drugiego akapitu biogramu.

Możliwość komentowania została wyłączona.