Włodzimierz Czarzasty o Armii Czerwonej

czołg

„Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność od Niemiec i od Niemców, od faszystów” – to słowa przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego z września 2019 roku. Słowa bardzo kontrowersyjne, z którymi nie zgadzają się nawet niektórzy koalicjanci jego partii. Między innymi Anita Sowińska z Wiosny nie podzielała zdania przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Słowa szefa SLD z 2019 roku szeroko odbiły się w mediach. Politycy Konfederacji chcieli nawet odwołania Włodzimierza Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Po stronie lewicy mówi się, że słowa zostały wyrwane z kontekstu. Czy aby na pewno nie wpisuje się to w poglądy pana Włodzimierza? Jak do tych słów ma się na przykład to, ze w marcu 2017 roku przewodniczący SLD złożył kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej w Warszawie, w towarzystwie ambasadora Rosji?

Nikt nie neguje faktu, że Armia Czerwona walczyła z Niemcami. Ale najpierw od 1939 do 1941 była przecież z nimi sprzymierzona. Czy zapomnieliśmy, co ta sama komunistyczna władza robiła z Polakami w Katyniu, Charkowie, Miednoje czy Bykowni? Dopiero kiedy Niemcy zaatakowały ZSRR oba Państwa stały się wrogami. Wcześniej dokonały rozbioru II Rzeczpospolitej.

Jak wyglądało „wyzwalanie” Polski przez Armię Czerwoną? Gwałty, morderstwa, rabunki, relokacja zakładów przemysłowych, brak reakcji na rzeź Warszawy w czasie powstania i wyburzanie miasta po nim. Przez cały okres „wyzwalania” walka ZSRR z Polskim Państwem Podziemnym trwała w najlepsze. Na przykład w Kielcach zaraz po „wyzwoleniu” aresztowani i torturowani byli sędziowie i prokuratorzy. Część z nich została wywieziona w głąb Rosji.

Należy przypomnieć, że jeszcze przed rozpoczęciem II Wojny Światowej komunistyczny reżim – ten sam, który według przewodniczącego Czarzastego wyzwalał kilka lat później Polskę – dokonywał na Polakach ludobójstwa na masową skalę: „Być Polakiem w Związku Sowieckim w 1938 roku to mniej więcej to samo, co być Żydem w III Rzeszy”. To  wypowiedź Heleny Trybel, matki byłego premiera Ukrainy Jurija Jechanurowa, która przed II Wojną mieszkała w  Związku Radzieckim. W czasie tzw. „operacji polskiej” życie mogło stracić nawet 200 tysięcy osób.

Czy Włodzimierz Czarzasty nie zna historii? Czy może rację mieli posłowie Konfederacji, składając zawiadomienie do prokuratury w sprawie propagowania przez przewodniczącego SLD ustroju totalitarnego?

Fakty są takie, że Armia Czerwona, NKWD i inne struktury sowieckiego totalitarnego komunistycznego systemu realizowały wytyczony przez Stalina cel wyczyszczenia Polski z „antysowieckiego elementu”. W okresie wyzwalania i w latach po zakończeniu II Wojny Światowej wymordowano tysiące polskich obywateli. Zadajmy sobie zatem pytanie, czy Armia Czerwona nas wyzwalała, jak twierdzi przewodniczący Czarzasty, czy też zniewoliła na kolejne kilkadziesiąt lat, instalując na terenie Polski władzę komunistyczną zależną od Moskwy? Czekamy na wasze opinie i komentarze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Włodzimierz Czarzasty o Armii Czerwonej

 1. Władysław pisze:

  Słowa przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego „Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność od Niemiec i od Niemców, od faszystów” są prawdziwe, niezależnie od innych wymienionych faktów.
  Trzeba również pamiętać co robili Niemcy z Polakami, a teraz są naszymi sojusznikami.
  Żeby oceniać, jak „Armia Czerwona zniewoliła nas na kolejne kilkadziesiąt lat”, zachęcam do zapoznania się z wizerunkiem PRL, widzianej oczami pracownika fabryki. Zachęcam do przeczytania opracowania: Rozwój produkcji sprzętu medycznego w Polsce, w latach 1940-1989 : na przykładzie Fabryki Narzędzi Chirurgicznych i Dentystycznych w Milanówku. Adres internetowy http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=2542 . Opinia Polskiego Towarzystwa Historii Techniki o tym opracowaniu jest ostatnim jego załącznikiem.

 2. Władysław pisze:

  Mówiąc: „Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność od Niemiec i od Niemców, od faszystów” Włodzimierz Czarzasty poinformował o fakcie historycznym, którego nie zmieniają inne fakty, wymienione w tekście. Brak jest podstaw do stawiania pytania: Czy Włodzimierz Czarzasty nie zna historii?
  Wymienianie tylko zbrodni Związku Radzieckiego przeciwko Polakom, a pomijanie zbrodni niemieckich, może sugerować takie same pytanie do autorów.
  W czasie wyzwalania Polski z okupacji niemieckiej Związek Radziecki był naszym sojusznikiem, był jednym z Aliantów walczących z Niemcami, z naszym śmiertelnym wrogiem.
  Decyzję o granicach i pozostawieniu Polski w strefie wpływów Związku Radzieckiego podjęli Alianci, zwycięzcy w II Wojnie Światowej, nie polskie władze, które musiały respektować decyzje Aliantów.
  Można zapytać: Dlaczego dzisiaj traktujemy Rosję, jako wroga, a Niemcy, jako sojusznika?

 3. Danka pisze:

  Co za fanatyk polityczny pisał ten artykuł,nie da się czytać i wedle swego ograniczenia intelektualnego narzuca innym swój światopogląd.
  Za bycie Polakiem nikt nikogo w Rosji nie prześladował,to ideologie dzieliły ludzi,to był ciągle czas rewolucji i wrogów politycznych bolszewicy albo wysyłali na Syberię,albo tak jak w Katyniu, było rozstrzeliwanie,ponieważ to była zemsta na policjantach i strażnikach z więziennictwa czy na innych urzędnikach za śmierć tysięcy żołnierzy radzieckich w polskich więzieniach,chyba w 1924r.
  Już mało pamiętam o tej tragedii wojennej.

  Nieważne było kto był jakiej narodowości, jeśli był komunistą ideowo zbliżony do wyznawanej w danym czasie ideologii.Oni siebie kochali, a nienawidzili i prześladowali swoich wrogów,bo to była klasowa walka,kiedy ciemny lud był wyzwalany z analfabetyzmu i za szybko awansował na urzędy,bo ograniczenia intelektualnego dziedziczonego po analfabetach, przodkach ludowych nie można było bez odpowiedniego wykształcenia pokonać w sobie i biada było,jeśli ktoś trafił do niedouczonego urzędnika,który decydował o śmierci i życiu podejrzanego politycznie,bo na bycie sprawiedliwym urzędnikiem w tym ustroju potrzebne byłoby też filozoficzne wykształcenie,obok zawodowego.

  Dlatego boję się chamstwa i rewolucji analfabetów,bo zanim klasowo wyzwolą się,to szybciej zdemoralizują się na rzędach i marzenie komunistów o bezklasowym społeczeństwie stanie się utopią,ale wierzę w ewolucyjne przekształcanie się kolejnych pokoleń,które uczą się sprawiedliwego życia,pod warunkiem,że nie będą ateistami,a wiara w Boga nie pozwoli im odrzucić Boga w miłości do ludzi,bo inaczej na wzór swoich przodów będą nadal niesprawiedliwi w imię Boga,a zło społeczne nie będzie minimalizowane.
  Ateistom utworzenie sprawiedliwego społeczeństwa nie udało się,ale trudno dziwić się, skoro w imię Boga były tworzone niesprawiedliwe społecznie cywilizacje przez tysiąclecia,ale to już prawie przeszłość,bo analfabetyzm w masowej skali został już prawie pokonany i rozwój nauki przenosi nas do innej cywilizacji,to i wiara w Boga może zmienić się i ludzie zaczną uczyć się dobra,miłości czy bycia sprawiedliwymi,powoli,z pokolenia na pokolenie,aż sprawdzą się przepowiednie religijne nowego,innego świata na życie dla ludzi.

  A po drugie,tak zwyczajnie, staranie na bycie lepszym nikomu nie szkodzi,a świat jest wtedy bardziej życzliwy i przyjazny i jest mniej zła i krzywd,to i Bóg ma się z czego cieszyć,bo jest nadzieja,że kiedyś człowiek przywróci wiarę Bogu,że warto było czekać,że wysiłek Boga w naukowy cywilizacyjny rozwój świata miał sens itd…,
  bo inaczej byśmy jeszcze nie wyszli z jaskiń.

 4. El Marycha pisze:

  Czarzasty, pod postacią marszałka sejmu (sic!), na posiedzeniu sejmu w dniu 28 maja starał się intelektualnie nadążyć za myślą Grzegorza Brauna, ale nie dał rady. W końcu odebrał Braunowi głos, grożąc przy tym karą finansową, napiął cięciwę intelektu i w końcu wypuścił złotą myśl czekisty: „Dyscyplina czasem pomaga w myśleniu”. To wyjaśniałoby stan wiedzy i umysłu Czarzastego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.